Osteoporóza (rednutie kostí) je syndróm, v ktorého priebehu dochádza k nepretržitému ubúdaniu množstva kostnej hmoty. Dochádza k znižovaniu stability a zvyšovaniu pórovitosti kostí v tele, čím sa zvyšuje aj riziko zlomenín. Osteoporóza postihuje celú kostru, no niektoré špecifické oblasti môžu byť zasiahnuté vo väčšej miere. U ľudí vo vyššom veku dochádza k úbytku kostnej hmoty aj z dôvodu často zníženej úrovne fyzickej aktivity. Osteoporóza spôsobuje narušenie metabolizmu kostí, čo ešte urýchľuje prirodzený proces ich rednutia, a tým vzniká nerovnováha medzi tvorbou a úbytkom kostnej hmoty. Príčiny osteoporózy spočívajú v zmenenom metabolizme kostí alebo v nedostatočnom mechanickom či svalovom formovaní kostného materiálu. S pribúdajúcim vekom sa znižuje množstvo svalových podnetov, ktoré prostredníctvom šliach formujú kosti. S vekom klesá aj rýchlosť pohybu a celková výkonnosť. Preto sa pri meraní kostnej hmoty často zistí aj menší prierez svalov v mieste merania.

V prípade sekundárnej osteoporózy sú príčinou ochorenia spôsobujúce poruchy látkovej výmeny a/alebo hormonálnej rovnováhy. K ďalším možným spúšťačom patrí dlhodobé užívanie liekov alebo nadmerná konzumácia alkoholu alebo nikotínu. Primárna osteoporóza vzniká bez zrejmej priamej príčiny. V závislosti od toho, kedy sa ochorenie prejaví, rozlišujeme postmenopauzálnu osteoporózu, ktorá sa objavuje po menopauze, alebo senilnú osteoporózu, ktorá sa objavuje okolo 70. roku života. Pokiaľ je úbytok kostnej hmoty iba mierny, neprejavuje sa osteoporóza žiadnymi výraznými symptómami. V ďalšom priebehu však môže dochádzať k spontánnym zlomeninám, predovšetkým tiel stavcov. Sú spojené s bolesťami, znížením telesnej výšky a inými poruchami pohybovej sústavy. Častým dôsledkom býva obmedzenie fyzickej aktivity, čo zhoršuje svalový výkon a koordináciu, a to samo osebe môže viesť k zvýšenej frekvencii pádov.

Po podrobnom rozhovore a zistení anamnézy choroby nasleduje telesné vyšetrenie s viacerými testami zameranými na pohyblivosť, svalovú silu, svalový výkon, rovnováhu a koordináciu. Pre zistenie a vyhodnotenie stavu kostnej hmoty/hustoty, ako aj prípadného svalového prierezu sa používa röntgenová denzitometria (DXA) a periférna kvantitatívna počítačová tomografia (pQCT). Röntgenový snímok poskytne informácie o prípadných existujúcich zlomeninách.

Liečba sa odvíja od konkrétneho typu osteoporózy. Spočiatku je zameraná na ovplyvnenie metabolizmu kostí a následné zabránenie vzniku zlomenín. Ak už k zlomeninám kostí v dôsledku osteoporózy došlo, je nevyhnutná ich akútna liečba: okrem iného to znamená zmiernenie bolestí spojených so zlomeninou. Cieľom liečby osteoporózy je tiež zmiernenie alebo úplné odstránenie možných trvalých zdravotných ťažkostí. Bez náležitej liečby bude úbytok kostí naďalej pokračovať a spôsobí zvýšenú krehkosť kostí. Je preto dôležité s liečbou osteoporózy začať čo možno najskôr.

Ortézy môžu pomôcť stabilizovať a narovnať chrbticu. Zlepšujú celkové držanie tela a aktivujú hrudné svalstvo.

 

Chrbtová ortéza Dorso Osteo Care Pomoc pri osteoporóze

Aktivácia svalstva

V dnešnej dobe už existujú dobré možnosti liečby osteoporózy (rednutia kostí). Hneď v ranom štádiu je rozumné podporovať svalovú aktivitu, čo pomáha spomaliť rýchlosť postupu choroby. Chrbtová ortéza Dorso Osteo Care bola vyvinutá presne pre tento účel.Funkčný princíp je jednoduchý: ortéza podporuje vzpriamenú polohu tela, čím posilňuje vaše svalstvo, zlepšuje štruktúru kostí a zabezpečuje správne držanie tela.

Ortéza Dorso Osteo Care sa jednoducho nasadzuje a je vyrobená z mäkkého, príjemného a priedušného materiálu.

Aktívny každý deň

Váš lekár pre vás pripraví liečebný plán, v ktorom určí aj dĺžku nosenia ortézy. Cieľom je, aby vám ortéza priniesla väčší rozsah mobility a aktivity v bežnom živote. S ortézou sa zvýši vaša bezpečnosť pri státí a chôdzi a zníži sa riziko pádu a následných zlomenín.

Diskrétna pod oblečením

Ortéza Dorso Osteo Care sa skladá z polstrovanej chrbtovej časti, brušnej peloty a špeciálneho systému popruhov. Ortéza je veľmi ľahká a jej nosenie je naozaj diskrétne, dokonca aj pod ľahkým oblečením.

Jednoduché použitie

Všetky textilné časti sú priedušné, mäkké, príjemné na pokožku a je možné ich prať. Ortézu Dorso Osteo Care si nasadíte úplne jednoducho, podobne ako ruksak. Váš ortopedický technik vám samozrejme ukáže, ako ortézu správne používať.

 

 

 

 

Indikácie:

  • Osteoporózne zmeny hrudnej a/alebo bedrovej chrbtice
  • Osteoporózne zlomeniny hrudnej a/alebo bedrovej chrbtice
  • Osteochondróza hrudnej a/alebo bedrovej chrbtice
  • Kyfóza (bez zrastu stavcov)
  • Scheuermannova kyfóza
  • Degeneratívne zmeny spodnej časti hrudnej a/alebo bedrovej chrbtice