Dnes, 30. mája, je medzinárodný deň sklerózy multiplex. Sklerózou trpí viac, ako 700 000 Európanov a po dopravných nehodách je toto autoimunitné ochorenie najčastejšou príčinou invalidity u mladých ľudí. Preto, aby sa toto závažné ochorenie dostalo do širšieho povedomia verejnosti, ustanovila Medzinárodná federácia sklerózy multiplex (MSIF) 30. mája za Medzinárodný deň sklerózy multiplex. Skleróze sme sa venovali aj na stránkach neuroorto.sk a asi by sme nevymysleli nič lepšie. Nižšie vám prinášame reprint staršieho článku, plného zaujímavých informácií.
Reprint staršieho článku:
Skleróza multiplex
Mozog a miecha spolu tvoria centrálny nervový systém (CNS). Ten je zodpovedný za koordináciu všetkých motorických funkcií, vnútorných biologických procesov, ako aj integráciu všetkých vonkajších a vnútorných podnetov. Pracuje na princípe riadiaceho centra, ktoré vysiela elektrické impulzy cez nervové vlákna. Nervové vlákna sú obalené izolačnou vrstvou.
Hlavnou zložkou tejto izolačnej vrstvy je biela tukovitá látka, myelín. U ľudí so sklerózou multiplex dochádza k jej nenávratnému poškodeniu v dôsledku obrannej reakcie imunitného systému. Následkom je spomalenie alebo úplné zlyhanie prenosu jednotlivých impulzov.
Skleróza multiplex sa najčastejšie vyskytuje medzi 20. a 40. rokom. Skleróza multiplex môže spôsobovať veľké množstvo neurologických symptómov. Patria medzi ne poruchy videnia (napr. dvojité videnie), poruchy vyprázdňovania močového mechúra, spastické ochrnutie končatín, slabosť a poruchy jemnej motoriky. Tieto symptómy sa často objavujú v období atakov ako následok zvýšenej fyzickej alebo psychickej záťaže či infekcie, a môžu sa líšiť v intenzite a frekvencii.
Pre stanovenie, či sa u pacienta vyvinula skleróza multiplex, má ošetrujúci neurológ k dispozícii širokú škálu diagnostických postupov. Tie podrobne vyšetria pacientovu motoriku, koordináciu, reflexy, zrak a silu. Je tak možné určiť, do akej miery sú poškodené neurologické funkcie a ktoré časti mozgu sú postihnuté. Okrem toho je možné pomocou elektro-fyziologických testov (kontrola citlivosti v končatinách) stanoviť vodivosť nervových vlákien. Na vizualizáciu zápalových oblastí v CNS je možné použiť magnetickú rezonanciu. V súčasnosti neexistuje terapia, ktorá by dokázala liečiť príčiny sklerózy multiplex.
U pacientov so sklerózou multiplex trpiacich spasticitou sa odporúča pravidelná fyzioterapia a používanie zdravotníckych pomôcok ako sú ortézy.
Tento deň sme si vybrali, aby sme odštartovali sériu krátkych článkov, inšpirovaných medzinárodnými iniciatívami pre popularizáciu a prevenciu významných chorôb. Tieto choroby sú v našej spoločnosti často, tak povediac, na okraji záujmu a zaslúžia si byť súčasťou všeobecného dialógu. Ďakujeme našim čitateľkám a čitateľom, že nás upozornili na potrebu popularizácie dôležitých dní. Sme tu pre vás 😊
Každoročne patrí dátum 21.5 svetovému dňu kultúrnej diverzity pre dialóg a rozvoj. Je to práve dialóg medzi ľuďmi s jedinečnými vlastnosťami, ktorý nás dokáže inšpirovať a obohatiť. V našej jedinečnosti je naša sila!
Najbližšie nás čaká veľmi dôležitý dátum. 30.5 si pripomenieme, že Skleróza Multiplex je závažná choroba. Je súčasťou našej spoločnosti a zaslúži si našu pozornosť. Zostaňte s nami.
Ťažké časy sa z pravidla najviac podpíšu na ľuďoch, ktorí sa dokážu brániť najmenej. Väčšinou sú v celom kolotoči udalostí nevinne. V týchto časoch sme svedkami bezbrehej krutosti, násilia a núdze, ale tiež úžasnej vlny ľudskosti a vzájomnej solidarity. Sme hrdí na to, že tu môžeme napísať nasledujúcu vetu:
Otto Bock Slovakia, дочірня компанія відомої німецької компанії Otto Bock SE & Co. KGaA пропонує технічну допомогу людям з обмеженими можливостями з України у сфері вирішення мобільності.
Otto Bock Slovakia s.r.o., dcérska spoločnosť renomovanej nemeckej firmy Otto Bock SE & Co. KGaA ponúka technickú pomoc hendikepovaným utečencom z Ukrajiny v oblasti protéz, ortéz, invalidných vozíkov a riešenia mobility.
Neurexa Produktlinie
Lifestyle Manu Neurexa
Mann am LaptopDialog, Messe Special, Messe, Special, OK2765
Pre ľudí nie je vždy jednoduché cestovať, alebo aj len ísť von. Či už je to z dôvodu bolestí, alebo nariadenia vlády, je to veľká prekážka pre akúkoľvek formu zdravotnej starostlivosti. Rozmýšľali sme, ako naďalej poskytovať pacientom podporu a zostať s vami v kontakte. Napadlo nám skúsiť online konzultácie. Pacient skrátka len vypíše pár základných informácií, aby naši odborníci vedeli, čo si ku konzultácii pripraviť a potom sa môžeme spojiť pomocou technológií na prenos videa, ako napríklad MS Teams, videohovorom cez niektorú z aplikácií v telefóne, alebo, ak sa ukáže, že je to potrebné, môže po predchádzajúcej dohode, prebehnúť konzultácia aj osobne. Prídeme za vami. Tešíme sa, že všetky naše konzultácie (nie len online) zostávajú aj naďalej pre pacienta bezplatné.
Prosím vyplňte túto štandardnú sériu otázok a nezabudnite na seba nechať kontakt, aby sa s vami náš odborník mohol spojiť 🙂
Oblasťou použitia pre Patella Pro je predná bolesť kolena, tiež známa ako syndróm patelofemorálnej bolesti. Pacienti s touto chorobou často majú bolesť pri lezení a sú významne obmedzené v pohybe.
Indikácie
Syndróm patelofemorálnej bolesti
Dislokácia jabĺčka
Retropatellárová osteoartritída
Chondropathia patellae / chondromalacia patellae
Patellar luxácia a subluxácia
Poranenie patetálnej šľachy
Predná bolesť kolena po operácii kolena (napríklad úplná náhrada kolena, operácia s laterálnym
Účinok
Ortéza Patella Pro vďaka svojej dynamickej recentrovanej technike zabezpečuje, že jabĺčko kolena sa môže ohýbať vo všetkých uhloch, čo umožňuje bezbolestný pohyb. S jej pomocou sa vráti späť do stredu (vycentruje sa), čo nielen odľahčuje kĺbovú chrupavku, ale podporuje aj preťažené svaly.
Výhody
Ortéza Patella Pro vďaka svojej dynamickej recentrovanej technike zabezpečuje, že sa jabĺčko kolena môže ohýbať vo všetkých uhloch, čo umožňuje bezbolestný pohyb. S jej pomocou sa vráti späť do stredu (vycentruje sa), čo nielen odľahčuje kĺbovú chrupavku, ale podporuje aj preťažené svaly. Vedenie pately je – podľa uhla kolena – silné vždy len do takej miery, ako je potrebné. Tým sa dá predísť luxácii pately.
Ovenčená oceneniami
Patella Pro je ocenená viacerými cenami za dizajn a napríklad porota German Design Award vyhlásila o tejto ortéze, „Vďaka svojej tvorivej kvalite je Patella Pro už niečo ako lifestylový produkt. Je špičkou po estetickej aj funkčnej stránke“…
čas Nového roku je časom pohody, spoločných stretnutí s rodinou a priateľmi a úvah čo sa odohralo v roku minulom, alebo čo nás čaká a neminie v roku budúcom. Radi by sme využili tento čas na to, aby sme vám poďakovali že ste boli s nami, pomáhali nám s novými podnetmi a že ste nám zostali verní. Do budúceho roku vám prajeme veľa šťastia a úspechov v osobnom, aj profesnom živote a tešíme sa na spoločné stretnutia na stránkach www.neuroorto.sk. Krásne Vianoce a šťastný a Nový rok 🙂
V poslednom období sa nám nazbieralo niekoľko noviniek. Radi sa s vami podelíme aspoň o to najdôležitejšie, čo priniesli posledné týždne. Príchod jesene sme v spoločnosti Ottobock začali znížením cien vysoko-teplotných termoplastov, a to polyetylénov, polypropylénov a polypropylén-kopolymérov, ktoré sa u nás používajú na výrobu končatinových a trupových ortéz. Sú známe, ako veľké tabule s rozmermi 2×1 m. Toto zníženie cien však nie je krátkodobá záležitosť, naopak, dúfame, že tieto ceny budú pre vás dlhodobé. Okrem zníženia cien sme pre vás pripravili aj brožúru s názvom „Najpoužívanejšie termoplasty – Vysoko teplotné termoplasty za prijateľné ceny“. V nej sme zhrnuli praktické informácie o tom, čo sú termoplasty, produktové informácie o zlacnených termoplastoch, o oblasti ich používania, o zásadách ich správneho nahrievania, o odporúčanom postupe opracovávania ich hrán (brúsenie a leštenie) a nakoniec aj o ich biokompatibilite. Pevne veríme, že táto brožúra sa stane vhodným pomocníkom pri vašej práci alebo práci vašich menej skúsených kolegov.
V časti „Materiály“ by sme vám radi predstavili prvú lastovičku v oblasti bezpečnejších materiálov produktového radu „GreenLine“. Myslíme si, že ľudia, ktorí pracujú pre zdravie iných, si zaslúžia, aby niekomu záležalo aj na ich zdraví. Ako iste viete, ftalát je nebezpečná látka. Ftaláty sa okrem iného považujú aj za takzvané endokrinné disruptory. Pri ftalátoch to znamená, že vstupujú do krvného obehu a narúšajú produkciu pohlavných hormónov. Dokážu spôsobiť aj mutácie pohlavných buniek ľudí. Preto sme vytvorili vytvrdzovač – tvrdiaci prášok – bez ftalátov, ktorý je pre vaše zdravie omnoho šetrnejší. Tento tvrdiaci prášok sa dobre mieša a je kompatibilný so všetkými ortokrylovými živicami, so živicou 617H500 Orthovinyl, so všetkými plnivami a kompaktnými lepidlami na báze ortokrylovej živice 636K18 a zároveň ponúka rovnaké funkcie, ako tvrdiaci prášok 617P37.
V neposlednom rade by sme vašu pozornosť radi upriamili na možno nie veľmi známy, ale o to užitočnejší produkt. Ide o nabíjací USB systém pre mechatronické protézy a ortézy. Každý, kto používa mechatronické protézové alebo ortézové systémy, bol vždy tak trochu limitovaný prístupom k sieti 230V. Teraz sa situácia zmení… S rastúcou potrebou cestovania sa „svet zmenšuje“, vďaka čomu stúpa aj potreba mobilného riešenia a zvyšovania kapacity energie, ktorú má človek k dispozícii, a to všade, kde sa nachádza. Nová USB nabíjačka reaguje na potreby doby tým, že ponúka práve takéto riešenie. Možno ňou nabíjať všetky modelové rady našich kolenných kĺbov (Genium/X3, C-Leg 4, Kenevo), ortézu C-Brace, chodidlo Meridium a systémy horných končatín MyoBock alebo ruky Bebionic, a to všade, kde sa človek nachádza a čokoľvek robí. Nezáleží na tom, či je na dovolenke, alebo služobnej ceste. Pomocou tejto nabíjačky si dokáže nabiť svoj bionický systém z tzv. powerbanky, z autobatérie, alebo z notebooku všade na svete a udržať sa v bezpečí pred nechceným vybitím, najmä, ak je ďaleko od zásuvky. Nižšie si môžete stiahnuť prospekt so všetkými dôležitými technickými údajmi.
Najpoužívanejšie termoplasty – brožúra
Najpoužívanejšie vysokoteplotné termoplasty sú teraz dostupné za veľmi priaznivé ceny. Nenechajte si ujsť brožúrku o tom, čo vám najpoužívanejšie termoplasty môžu ponúknuť a ako sa s nimi pracuje.
Ako ste si už mnohí možno všimli, v tejto chvíli sa na našich stránkach už nenachádza sekcia o protézach. Po zrelej úvahe sme sa rozhodli presunúť túto sekciu pod samostatný projekt, ktorý sa bude venovať výhradne protézam. Veríme, že si to táto oblasť zaslúži a toto rozdelenie bude väčším prínosom pre vás – našich návštevníkov.
Áno, používame cookies, ale veríme, že stránky, ktoré používajú cookies, sú povinné ich používať minimálne pre dobro svojich návštevníkov. Keďže nám (anonymné) pohyby na stránkach ukázali, že pôvodné rozdelenie môže pôsobiť trochu mätúco, padlo rozhodnutie ich trošku zjednodušiť. Nie je nutné prehrabovať sa haldami článkov o ortézach, ak hľadáte informáciu o protézach…
Vieme, že krátko po amputácii hrá čas veľmi dôležitú úlohu. Je nesmierne dôležité začať sa rehabilitovať tak skoro, ako sa len dá a začať sa pripravovať na prvú, tzv. privykaciu protézu. K tomu je potrebné získať správne informácie a porozumieť tomu, čo človeka čaká a s čím sa bude musieť popasovať. Pre takéto rozdelenie sme sa rozhodli, aby sme vám uľahčili hľadanie presne toho, čo potrebujete a vtedy, kedy to potrebujete. Ako všetko, čo človek chce urobiť poriadne, ani vytvoriť naozaj dobrý portál o protézach nie je ľahké. Aj keď sme urobili to najlepšie, čo sme mohli, tak sa mohlo stať, že nám niečo uniklo, ale na kontrolách a opravách vždy intenzívne pracujeme a veríme, že sa preto žiadna chybička nezdrží dlho. Budeme veľmi radi, ak nám napíšete, čo si o tom myslíte, alebo čo by sa dalo urobiť lepšie, prípadne inak.
Možno si kladiete otázky ako sú napríklad: „Amputácia – a čo teraz? Kto sú všetci tí ľudia okolo mňa? Ako to majú medzi sebou rozdelené a kto je profesionálom v akej oblasti, aby som sa mohla/mohol opýtať správnej osoby? Ako prebieha vybavenie protézou a čo ma teraz čaká? Čo sú to tie stupne aktivity a prečo sú dôležité?“ Toto rozhodne nie sú témy na bežné posedenie s priateľmi v piatok večer a málokto sa s niečím takým stretne pred amputáciou. Po amputácii sú to však úplne základné otázky a položí si ich snáď naozaj každý. Odpovede na ne vám pomôže nájsť táto sekcia a možno vám pomôže aj minimalizovať trápenie a frustráciu z toho, keď človek nemá jasnú predstavu, čo sa to vlastne deje a čomu presne čelí. Vie len, že je to dôležité…
Všetky začiatky sú ťažké. Ako deťom nám trvalo celé roky, kým sme sa naučili poriadne chodiť a aj potom sa nám občas stalo, že sme zakopli, alebo nesprávne došliapli. Žiadna končatina nechodí sama, chodí len podľa toho, ako chodíme My. Občas je až zarážajúce, ako univerzálne toto tvrdenie platí, ale v každom prípade už viac než 100 rokov vieme, že sa to dá „rozchodiť“. Chce to porozumenie a cvik. Veľa cviku… V tejto sekcii sa dozvieme, ako porozumieť svojej protéze – z čoho sa skladá a akú má mať konfiguráciu. V sérii článkov o základných cvičeniach sa tiež oboznámime s tréningom stability a rovnováhy na protéze a v neposlednom rade si prejdeme aj školou chôdze.
Pár viet dozadu som písal, že sme sa ako deti učili chodiť celé roky, ale spomeniete si ešte, ako ľahko sa z toho následne stávala samozrejmosť? To je v poriadku. Presne to by skutočne mala chôdza byť. Aj tieto cvičenia môžu byť namáhavé a možno ich budete vnímať ako drinu, ale pamätajme, že cvičenie robí z ťažkých vecí ľahké a z ľahkých vecí samozrejmé. A práve ovládnutie samozrejmostí nám dovoľuje sústrediť sa na cestu správnym smerom a dosiahnuť ďalšie (zatiaľ ešte) nesamozrejmé ciele. Táto sekcia si kladie za svoj cieľ vám túto cestu maximálne uľahčiť a pomáhať vám na nej. Dajte si šancu. Stojí to za to…
Život s protézou má svoje špecifiká. Úplne rovnako, ako život bez protézy. Presne o tom je aj táto sekcia. Skrátka všetci občas potrebujeme inšpiráciu a nejde len o to, že vám umelé koleno umožní otočiť si nohu tak, aby vám vytvorila malý stojanček na kávu, čo vám biologické koleno nedovolí (obľúbená kratochvíľa mnohých pacientov v parku na lavičkách, alebo v bare). Ide aj o to, že s protézou sa dá robiť veľa činností, ktoré by na prvý pohľad človeku nenapadli. Ako si s tým poradili iní a čo ich kam priviedlo, to môžete nájsť práve v tejto sekcii. Ak by ste tu nenašli to, čo ste hľadali, alebo by to vo vás vyvolalo nejakú otázku, neváhajte a napíšte nám do kontaktného formulára nachádzajúceho sa tiež v tejto sekcii. Budeme radi, že vám môžeme poskytnúť ešte presnejšie informácie. Veď je to tam predsa len celé pre vás. Nebola by škoda to nevyužiť?
Jedná sa o odbornejšie ladenú sekciu. Nájdete tu bližšie informácie o firme Otto Bock, ktorá za celým týmto projektom stojí a tiež oddelenie pre ortopedických technikov, kde môžete získať potrebné technické informácie, prezrieť si brožúry a prospekty k protézam a ich komponentom a v neposlednom rade je tam tiež archív protetických minimagov od roku 2020. Nachádza sa tu podpora pre zavedenie nového európskeho nariadenia MDR do firemnej praxe.
Zostávame spojení
Neuroorto.sk a mojaproteza.sk zostávajú súčasťou jedného tímu. Ak napíšete otázku o protézach na neuroorto.sk, dostanete odpoveď z mojaprotéza.sk a ak o ortézach na mojaprotéza.sk, tak naopak. Tešíme sa, že sa teraz oveľa ľahšie môžu dostať dôležité informácie k správnym ľuďom v správny čas.
Asi 15% svetovej populácie žije so zdravotným znevýhodnením. Zabezpečiť, aby hlasy týchto 1,2 miliardy ľudí boli vypočuté je cieľom kampane #WeThe15. V priebehu nasledujúcich desiatich rokov plánuje táto kampaň prerásť do najväčšieho svetového hnutia za ľudské práva a diverzitu. Ottobock bude pracovať ruku v ruke s medzinárodnými organizáciami zo sveta obchodu, politiky, kultúry a športu na boji proti diskriminácii a za započatie zmien, ktoré umožnia ľuďom so zdravotným znevýhodnením užívať si plno hodnotnejší a inkluzívnejší život. Ďalší partneri kampane zahŕňajú European Commission, UNESCO, UN Human Rights a World Health Organisation.
Pri príležitosti spustenia kampane bolo 80 ikonických pamiatok po celom svete zahalených svetlom fialovej farby – od Niagarských vodopádov v USA až po Eiffelovu vežu vo Francúzku. Fialová je oficiálnou farbou hnutia. Do akcie sa zapojil aj Ottobock. V Berlíne spoločnosť rozsvietila Vedecké centrum a komín na mieste bývalého pivovaru Bötzow (dnes sídla laboratória Ottobock Future Lab). V Duderstadte už fialovo svieti aj sídlo spoločnosti.
„Rozmanitosť je v našej DNA.“ Našim poslaním je zlepšovať kvalitu života našich užívateľov. Preto nás teší, že môžeme podporiť kampaň #WeThe15-okrem iniciatívy „The Valuable 500“ a nášho záväzku voči paralympijským hrám, “vysvetľuje generálny riaditeľ Philipp Schulte-Noelle.
Paralympijské hry, ktoré sa (24. augusta) začali v Tokiu, poslúžili, tiež, ako začiatok hnutia #WeThe15. Medzinárodný paralympijský výbor, Nadácia hier Invictus, Špeciálne olympijské hry a ICSD (Medzinárodný výbor športu pre nepočujúcich) tu spojili svoje sily vôbec po prvý raz. Ich spoločným cieľom je využiť paralympijské hry na upozornenie verejnosti na postavenie ľudí so zdravotným znevýhodnením v spoločnosti, a tým zlepšiť kvalitu ich života.
Spoločnosť Ottobock už viac ako tri desaťročia proaktívne podporuje paralympijské športy, ako poskytovateľ technických služieb. Spoločnosť prevádzkuje strediská technických opravovní na mieste, kde si športovci môžu nechať bezplatne udržiavať a opravovať vybavenie pred súťažami a počas nich. „Paralympijské hry podčiarkujú skutočný význam športu. Keď športovci veria v seba, sú oduševnení a motivovaní, môžu dosiahnuť čokoľvek. Tento postoj by sme mali internalizovať aj pre svoj každodenný život,“ hovorí Georgia Näder, štvrtá generácia, ktorá zastupuje rodinu majiteľa v dozornej rade.
Možno ani vám neuniklo, že sme pozmenili niektoré vizuálne prvky našej stránky. Povedali sme si, že ako ide čas, tak sa mení aj to ako pristupujeme obsahu na internete a už by sa patrilo posunúť sa o trošku hlbšie do 21. storočia. Preto sme pre vás pripravili nový slider na stránke, upravili menu a pridali odkaz na videá z nášho YouTube-ého kanála. V budúcom týždni pre vás ešte doladíme menu a zladíme ho s konkrétnymi článkami, aby sme získali rovnováhu obsahu a dostupnosti. Sekcia o protézach sa celá presúva na náš partnerský web mojaproteza.sk. … a stále to nie je všetko! Len to chce čas. Ďakujeme vám za trpezlivosť a priazeň stránkam neuroorto.sk a veríme, že tu pre vás vytvoríme pekné miesto, pre získavanie nových informácii, alebo aj relax k rannej, či poobednej kávičke.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.