Existuje veľké množstvo možných príčin ťažkostí so zápästím. Bolesť môže vystreľovať z ruky do zvyšku hornej končatiny alebo naopak. Vo všeobecnosti platí, že tieto ťažkosti sú zvyčajne spojené s výraznými obmedzeniami v bežnom živote, pretože ruky zohrávajú pri väčšine každodenných činností nezastupiteľnú úlohu.
Artróza zápästia
Opotrebovanie zápästia (artróza) znamená opotrebovanie chrupavky, ktorá pokrýva povrchy kĺbu. Postupne dochádza k poškodeniu chrupavky a neskôr aj k poškodeniu kostí, ktoré je sprevádzané bolestivou deformáciou a tuhnutím zápästia. Medzi príčiny vedúce k príznakom opotrebovania zápästia patrí nadmerné namáhanie kĺbu, nesprávne držanie kĺbu alebo predchádzajúce zranenie (trauma). Môžu sa objaviť nasledujúce symptómy:
- Stuhnutosť kĺbu, predovšetkým ráno
- Opuch kĺbu
- Bolesť pri pohybe aj v pokoji
- Strata sily
- Vŕzganie v kĺbe
- Hypertermia (prehrievanie)
- Lokálna tlaková bolesť
Reumatoidná artritída zápästia
Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktorého príčiny sú zatiaľ nejasné. Odhaduje sa, že ňou trpia až 2 % európskej populácie, pričom ženy bývajú postihované trikrát častejšie ako muži. Toto ochorenie sa prejavuje zápalmi kĺbov, teda aj zápästia. Najprv postihuje synoviálnu blanu, no zápal sa rýchlo rozširuje do kostí, chrupavky a väzov. Reumatoidná artritída väčšinou prichádza vo fázach, medzi ktorými bolesť väčšinou ustupuje. Počas akútnej fázy, ktorá môže trvať niekoľko týždňov ale aj mesiacov, dochádza k opuchu zápästia, jeho prehrievaniu a často aj začervenaniu. Objavuje sa aj ranná kĺbová stuhnutosť, obmedzenie pohyblivosti a iné viac alebo menej výrazné všeobecné symptómy.
Nadmerné zaťažovanie zápästia
V dôsledku nadmerného zaťažovania často dochádza k podráždeniu či zápalu kĺbu. Najčastejšou príčinou býva prehnané namáhanie kĺbu. Medzi symptómy sa radí začervenanie, opuch a bolesť v stave pokoja aj pri pohybe. V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť k zápalu šľachovej pošvy alebo tenosynovitíde.
Tenosynovitída zápästia
Zápal šľachy alebo šľachovej pošvy je veľmi častým ochorením, s ktorým sa mnoho ľudí už stretlo. Medzi najbežnejšie príčiny patrí chronické alebo akútne nadmerné zaťažovanie pri opakovaných pohyboch, ako aj drobné zranenia (mikrotraumy). Charakteristické sú nasledujúce symptómy:
- Tlaková bolesť v šľachách alebo svaloch
- Hypertermia (prehrievanie), opuch a začervenanie
- Bolesť pri zaťažení
- Zhrubnutie postihnutej šľachy
Nestabilita zápästia
Pocit nestabilného zápästia primárne postihuje ženy vo veku 20 až 40 rokov a je výsledkom oslabenia väzov a nadmerného zaťažovania. Namáhanie nestabilného zápästia môže spôsobovať bolesť, ktorá vystreľuje do predlaktia. Zápästie pri pohybe navyše vydáva cvakajúce zvuky.
Syndróm karpálneho tunela
Pri syndróme karpálneho tunela dochádza k “zacviknutiu nervov” v ruke. Príčinou tohto ochorenia je zúženie tzv. karpálneho tunela. Opuch tkanív, napríklad v dôsledku zápalu alebo nadmerného preťažovania, spôsobuje stlačenie nervov prechádzajúcich karpálnym tunelom. Týka sa to predovšetkým tzv. stredového nervu – nervus medianus.
U tohto klinického obrazu sú charakteristické intenzívne bolesti predovšetkým v noci. Často bývajú spojené s neustálym pocitom tŕpnutia, ktorý postupne postihuje hlavne palec, ukazovák a prostredník. Pri dlhšom priebehu dochádza tiež k nešikovnosti, pocitu slabosti a výpadku svalovej sily ruky – väčšinou v palcovej poduške. Približne 80 % prípadov syndrómu karpálneho tunela sú ženy v strednom veku.
Podvrtnutie (distorzia) zápästia
Podvrtnutie zápästia býva často zapríčinené pôsobením nepriamej sily, napríklad pri páde na napnutú ruku, čo má za následok natiahnutie väzivových a puzdrových systémov. Spája sa s príznakmi ako opuch, bolesť pri pohybe, prípadné pomliaždenie, obmedzená funkčnosť a znížená sila.
Lekár najprv vyšetrí zápästie na prítomnosť opuchu a deformácií, skontroluje silu úchopu a pohyblivosť. Spýta sa vás aj na intenzitu bolesti. V závislosti od konkrétneho prípadu je možné použiť nasledujúce liečebné a vyšetrovacie postupy:
- Röntgen
- Počítačová tomografia (CT)
- Kostný sken
- Magnetická rezonancia (MRI)
- Artroskopia
- Neurologické vyšetrenie
Liečba sa odvíja od konkrétnej príčiny ťažkostí so zápästím. V mnohých prípadoch úplne postačí aplikácia studeného obkladu na zápästie alebo odpočinkový režim a dočasné znehybnenie. Niekedy však môže byť operácia postihnutej ruky nevyhnutná. Ortézy a bandáže môžu pomôcť zmierniť bolesť a podporiť proces liečby.
Aktívna bandáž Manu Sensa
Kompresná ortéza zápästia Sensa Line: pomáha pri každom pohybe ruky
Opora, ktorá vám sadne
V prípade poranenia kĺbu zápästia je rozumné podporiť liečebný proces bandážou zápästia.
Manu Sensa vám poskytne istotu pri pohybe a záťaži, bez obmedzení. Jemne podporuje proces hojenia a pomáha zmierňovať bolesť.
Bandáž zápästia je anatomicky tvarovaná. Integrovaná plastová dlaha obmedzuje rozsah pohybu v zápästí a je individuálne odnímateľná.
Zmierňuje ťažkosti
Manu Sensa zabezpečuje pohodlnú a konštantnú kompresiu s najsilnejším pôsobením v oblasti kĺbu zápästia. Súčasne zápästie stabilizuje a obmedzuje jeho rozsah pohybu. Pomáha tým zmierňovať bolesť.
Príjemná a pohodlná
Materiál lemov je elastický, vďaka čomu sa ortéza nezarezáva. Z tohto dôvodu je aj palcový šev pružný a umiestnený na vnútornej strane. Otvorená sieťovina v oblasti hánok zmierňuje tlak na túto citlivú oblasť.
Ochrana a opora
Špeciálna plochá 3D pletenina kopíruje prirodzený tvar tela a zároveň vytvára špecifické kompresné zóny.
Tým zabezpečuje postihnutým miestam cielenú oporu.
Hygienická a príjemná k pokožke
Vďaka technológii Skinguard je Manu Sensa veľmi príjemná k pokožke. Antibakteriálne vlákna integrované v pletenom materiáli efektívne redukujú rast baktérií, vďaka čomu bránia tvorbe zápachu.
- Zápal v oblasti ruky a karpometakarpálneho a základného kĺbu palca
- Distorzie
- Tendovaginitídy v oblasti ruky
- Tendomyopatie ruky
- Kĺbový hydrops
- Bolesť v kĺbe
- Distorzie zápästia
- Reumatoidná artritída
- Syndróm karpálneho tunela
- Degeneratívne zmeny na zápästí (napr. osteoartritída)
- Pocit nestability